– Seçmen Muhalefete Güvenmiyor.

0
914

Türkiye’de 16 Nisan 2017 Referandumuyla kabul edilen ve 9 Temmuz 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan Cumhurbaşkanlığı hükmet sistemi sonrası ortaya çıkan ittifaklar Türk siyasetinde önemli yer tutmaya devam ediyor.

Ak Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu “Cumhur ittifakı” yanı sıra, CHP, HDP, !P, SP, DEVA, DP, GELECEK, gibi partilerden meydana gelen “Millet ittifakı” siyaset sahnesinde mücadele etmeye devam ediyor.

Millet ittifakını oluşturan altı muhalefet partisi ve geri planda destek veren bölücü hain örgütün siyasi uzantısı HDP, en son mahalli seçimlerde alınan sonuçlarda CHP’nin kazandığı belediye başkanlıklarında ki taktik ile 2023 seçimlerinde ortak Cumhurbaşkanlığı adayı göstermek istemeleri hesabı bir türlü tutmuyor.

Muhalefet Partileri seçmene güven vermezken, kendi aralarında yaşanan anlaşmazlıklar ittifakın geleceğini de sıkıntıya sokuyor.

Dünya çapında yaşanan salgınlardan, ekonomik sıkıntılardan etkilenen ülkemizde, çare üretmek ve yol göstermekten çok ortaya çıkan olumsuzluklardan siyasi rant elde etmek için her türlü yolu deneyen muhalefet partileri seçmenden gerekli desteği göremiyor.

Kendi yaptıkları anketlerde bile yüzde 25’i geçmeyen CHP, yüzde 8 civarında oy potansiyeli olan İP’in, yüzde 15 in üzerinde göstermeleri bile seçmene inandırıcı gelmiyor.

Diğer taraftan SP, Deva, DP ve Gelecek partilerinin toplam oy oranlarının yüzde 1i geçmemesi gözlerden kaçmıyor.

Bölücü hain örgütün siyasi uzantısı HDP’nin doğu ve Güney doğu da terörün etkisi kalmayınca oy oranında düşüş göstermesi dikkat çekerken, yüzde 6 ya kadar gerilediği görüldü.

Öte yandan şehit yakınının bacısına küfreden İP’ li Lütfi Türkkan’a sahip çıkılması büyük tepkilere neden olurken, bu partiye oy kaybettirmeye devam ediyor.

Siyasi gözlemciler bu gelişmelerin sonunda önümüzdeki seçimlerde “Cumhur ittifakının” başarı ile çıkacağını belirterek, muhalefetin 6 + 1 değil, 16 + 1 olarak bir araya gelmesinin hiçbir şey ifade etmeyeceğini belirtmesi dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz