– Kalaycı, Seçim kanunu Hakkında Önemli Açıklamalar Yaptı.

0
625

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Milletvekili Seçim Kanun Teklifinin 2. Bölümü üzerine yaptığı konuşmada “Seçim sistemini, kamuoyu araştırma şirketlerini ve yapılan algı operasyonlarını” gündeme getirdi.

      Konuşmasında; Milletvekili sayısının önce ittifak oyuna göre dağıtılması uygulaması, milli irade tercihini sakatlayan sonuçlar ortaya çıkardığını belirten Kalaycı; “Ülkemizde milletvekili seçimlerinde uygulanan sistem yüzde 10 ülke barajlı liste usulü nispi temsil yöntemidir. Bununla birlikte 2018 yılında yapılan değişiklik sonucu seçim ittifakı yapılması halinde yüzde 10’luk barajın hesaplanmasında ittifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamı esas alınmakta ve barajı aşan ittifaklardaki siyasi partiler için ayrıca baraj hesaplaması yapılmamaktadır.” Dedi.

24 Haziran 2018 seçimlerinde 30 ilde bu sonuçlar görülmüştür. Aynı seçim çevresinde oy sayısı daha düşük olan partiler milletvekili çıkardığına dikkat çeken Kalaycı;

“Konunun somut veriler üzerinden net olarak anlaşılması için il, parti ve milletvekili ismi zikretmeksizin bazı illerde ortaya çıkan durumu açıklamak istiyorum.

24 Haziran 2018 seçimlerinde bir ilde bir parti

  • 072 oyla milletvekili çıkaramazken 38.793 oyla bir başka parti milletvekili çıkarmıştır.
  • Başka bir ilde bir parti 53.444 oyla milletvekili çıkaramazken 41.796 oyla bir başka parti milletvekili çıkarmıştır.
  • Bir ilde 66.465 oyla bir parti 2 milletvekili çıkarırken 37.865 oy alan bir başka parti milletvekili çıkaramamıştır.
  • Bir başka ilde 77.085 oyla bir parti milletvekili çıkarırken bu partinin oylarının yarısından daha az olmak üzere 33.789 oy alan bir başka parti 1 milletvekili çıkarmıştır. 30 ilde bu şekilde sonuçlar çıktığı görülmektedir.

Soruyorum: Bu hak mıdır?” diye konuştu.

       Kalaycı; Bu uygulamanın 2018 yılında düzenlenmiş olsa da değiştirilmesi gerektiğini belirterek; “Bunun savunulacak hiçbir tarafı yoktur, büyük bir adaletsizlik olduğu çok açıktır. Seçmenin tercihi sapma göstermekte, temsilde adalet ilkesi zedelenmektedir. Milletvekili sayısının önce ittifak oyuna göre dağıtılması uygulamasının sağladığı pazarlık imkânı, ittifaklarda yer almak için yeni partileşmeleri teşvik etmektedir.” Dedi.

Yüksek Seçim Kurulu kararına göre, bugün itibarıyla 24 siyasi partinin seçime katılma hakkına sahip olduğuna dikkat çeken Kalaycı; “Seçim yaklaştıkça bu sayısının artacağı kuşkusuzdur. Kanunda bir değişiklik yapılmadığı takdirde ve seçime katılmaya hak kazanan parti sayılarının daha da artacağı düşünüldüğünde, gelecekte yapılacak seçimlerde içinden çıkılamaz sorunların ortaya çıkacağı, temsilde adalet ilkesinin tümüyle yok olabileceği, çok uzun oy pusulalarının söz konusu olacağı ve seçim güvenliğinin de olumsuz etkileneceği net bir şekilde görülmektedir.” Diye konuştu.

Kanun teklifiyle Cumhur İttifakı lehine değişiklikler yapıldığı yönünde asılsız ve mesnetsiz boş iddialar ileri sürenler bulunduğunu belirten Kalaycı Konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “2023 Haziran ayında yapılacak seçimlerde iktidar için milletimizden gerekli desteği alma konusunda umutsuz olanların seçmeni etkilemek maksadıyla bu yönde algı oluşturmak istedikleri anlaşılmaktadır.

Aslında Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısını arttırmak ve AK PARTİ iktidarını devam ettirmek için böyle bir değişikliğe gittiğinin söylenmesi, kendilerinin 2023 Haziran seçimleri için hiçbir iddialarının olmadığının itirafı dışında başka bir anlam taşımamaktadır.

Feryat figan edilmesinin altında yatan asıl neden, çok düşük oy potansiyeline sahip partilerin ittifaka alınarak daha fazla milletvekili çıkarılması hesabının bozulmasıdır; bütün dertleri budur, karın ağrıları bundandır.

Anketler üzerinden de sürekli algı operasyonu yürütüldüğü görülmektedir. Kamuoyu tercihlerini yönlendirmek için yapılan düzmece anket ve yoklamalar yaygınlaşmıştır. Neredeyse her gün anketler açıklanmakta, bazı partiler parlatılıp Cumhur İttifakı karalanmakta, algı operasyonu yapılmaktadır.

Milletimiz bu oyunları daha önce de görmüş, yaşamış ama asla bunlara itibar etmemiştir. Nitekim 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerinin sonuçları bir kez daha göstermiştir ki Türk milleti algı operasyonlarına gelmiyor, müfterilere inanmıyor.

Kamuoyu araştırma şirketlerinin güvenilirlikleri de iyice sıfırlanmıştır. Düzmece anketçiler 24 Haziran Seçimleri öncesinde açıkladıkları anketlerde “Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalacak.” dediler, Cumhurbaşkanımız birinci turda seçildi.

Devamlı parlattıkları, oyunu yüksek gösterdikleri partiler daha düşük oy aldılar. Yüzde 3 ila 7 arasında gösterdikleri MHP ise yüzde 11,10 oy aldı. Yüzde 300 sapma olur mu? Bu duruma karşın hiçbiri milletimizden de özür dilememiştir.

MHP olarak 25 Haziran 2018 tarihinde isimlerini gazetelere ilan vererek açıkladığımız anketçiler, köşe yazarları, yorumcular, akademisyenler yine sahnedeler, yine bildik operasyonlarını yürütüyorlar. Milliyetçi Hareket Partisine özel bir kin duyan zevata diyorum ki; beyhude yere uğraşmayın, Milliyetçi Hareket Partisini engelleyemezsiniz. Türk milletini durduramazsınız.

Bu aziz millet her seferinde büyük bir vakarla sandık başına giderek her türlü meseleye son noktayı koymasını bilmiş, o engin ferasetini ve basiretini her seferinde sandıkta müşahhas hâle getirmiştir.

“Millet bilmez.” “Millet anlamaz.” “Millet karar veremez.” anlayışında olanlara her seçimde gerekli dersi vermiştir. Milletimiz doğru ile yanlışı birbirinden ayırabilecek en güçlü hakemdir. Siparişle çalışan kamuoyu araştırma şirketlerinin abuk sabuk anketleri neyi söylerse söylesin 2023 Cumhur İttifakı’nın, Türk milletinin, Türkiye’nin zafer yılı olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz