Bir ülke daha Türk SİHA’larına talip oldu

0
372

Suriye, Irak, Libya ve Karabağ’da destan yazan Türk SİHA’ları dünya ülkelerinin radarına girdi. Son olarak Fas, Türk SİHA’larını almak için harekete geçti.

Fas Kraliyet Silahlı Kuvvetleri (FAR), 13 adet Türk yapımı Bayraktar TB-2 SİHA satın almak için 70 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

FAR’ın Facebook sayfasından Cuma günü yayınlanan bir gönderiye göre, anlaşma ayrıca dört uzaktan kumandalı yer istasyonu, SİHA’ları çalıştırmak için yapılandırılabilir bir simülasyon sistemi, bilgileri izlemek ve depolamak için dijital bir sistem içeriyor. Lojistik ve teknik destek de anlaşmanın bir parçası olarak yer aldı.

SİHA’ların bu yıl içerisinde Fas’a teslim edilmesi planlanıyor. Bu anlaşma, krallığın “bölgesel ve kıtasal bir güç” olma yönündeki artan hedeflerinin bir parçasını oluşturduğu dile getirildi. 2017’de Fas, silahlı kuvvetlerini modernize ederek bölgesel üstünlüğe ulaşmak için beş yıllık bir plan oluşturmuştu.

Türk SİHA’larına olan talep, Suriye, Kuzey Irak, Libya ve son olarak Karabağ’da yaşanan savaş esnasında Azerbaycan tarafına sağladığı üstünlük sayesinde kendilerini kanıtladıklarından bu yana arttı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz