-Karaaslan, İstiklal Marşı Konulu Basın Açıklaması Yaptı

0
646

 Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl Başkanı Remzi Karaaslan, İstiklal Marşımızın kabulünün 100’üncü yılı münasebetiyle basın açıklaması yaptı.
Açıklamasında İstiklal marşımızın, Hem fikri, hem zikri ile söyleminden eylemine kadar milliyetçilik fikriyatının milli niteliklerini taşıyan bir eser olduğunu belirten başkan Karaaslan; “Milliyetçi Hareket Partisi olarak şunun bilinmesini isteriz ki, İstiklal Marşımız; önce kurtuluş dönemi ve sonra Cumhuriyetle birlikte 100 yıldır Türkiye’nin yükselme ruhunu temsil etmiştir.” Dedi.
 İstiklal marşının sözlerindeki önemli mesajlara dikkat çeken Karaaslan, Açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“Bundan tam bir asır önce büyük şair Mehmet Akif Ersoy`un yazdığı İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921 yılında TBMM`de kabul edilmiştir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 100`üncü yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutluyorum.
 “Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” sözleriyle BAYRAK İNMEZ;
“Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli- ebedi yurdumun üstünde benim, inlemeli…” sözleriyle EZAN DİNMEZ;
“Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda… / Fışkırır ruh-ı mücerret gibi yerden naaşım” sözleriyle ŞEHİTLER ÖLMEZ;
   “Arkadaş yurduma alçakları uğratma sakın… / Verme ”“dünyaları alsan da- bu cennet vatanı” sözleriyle VATANBÖLÜNMEZ;
“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” sözleriyle TÜRK YENİLMEZ, ESİR EDİLMEZ demek istemiş, bu şekilde düşmanı uyarmaya, hitap ettiği milleti de uyandırmaya çalışmıştır.
12 Mart 1921’de üç kez ayakta okunarak kabul edilen millî marşımız, 100 yıldır ay yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuş; her Türk’ün yüreğinde ve dimağına hürmetle ve muhabbetle kalıcı bir şekilde işlemiştir. Ülkemizin en dar
ve sıkıntılı dönemlerinde yazılan İstiklâl Marşı, bu millete olan sonsuz güvenin bir nişanesi, inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadeleridir.
“Ben ezelden beridir, hür yaşadım, hür yaşarım Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım” ifadelerinde olduğu gibi Türk milletinin özgürlüğe olan aşkını en veciz şekilde anlatımını yine millî marşımızda buluruz.
Milliyetçi Ülkücü Hareket olarak Türk milletinin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklâl Marşı’mızın nazlı bayrağımızla birlikte sonsuza dek yaşayacağını, ve yaşatacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hiçbir kirli pazarlıkve kirli amaç Türk milletinin bayrak aşkını, vatan aşkını, İstiklâl marşı sevgisini söndüremez. Akif’in de İstiklâl Marşı’mızda dediği gibi;
Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son OCAK
Vatanımızda son “ocak” kalıncaya dek İstiklâl Marşı’mız ülkücüler tarafından coşkuyla söylenecek ve diğer kutsallarımız gibi yaşatılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır.
 Milliyetçi Hareket Partisi olarak şunun bilinmesini isteriz ki, İstiklal Marşımız; önce kurtuluş dönemi ve sonra Cumhuriyetle birlikte 100 yıldır Türkiye’nin yükselme ruhunu temsil etmiştir. Bu vesile ile tarihin her döneminde olduğu gibi, bugün de “Yurduna alçakları uğratmamak uğruna göğüslerini siper eden” bütün aziz şehitlerimize, kahramanlarımıza, İlk Meclis’in muhterem üyelerine ve bir fazilet timsali olan muhterem vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a en derin şükran hislerimle Cenab-ı Allahtan rahmet diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz