-Kalaycı, Gündemi İlgilendiren Önemli Açıklamalar Yaptı

0
673

Milliyetçi Hareket Partisi Konya İl teşkilatı Anemon otelde ilçe başkanları istişare toplantısı düzenledi.
Toplantıya MHP Konya Milletvekili ve Genel başkan yardımcısı Mustafa Kalaycı, MYK üyesi Bulduk Özdemir, MHP
Konya milletvekili Esin Kara, MHP il Başkanı Remzi Karaaslan, MHP Konya il yöneticileri ve tüm ilçe başkanları katıldı.
 Toplantı öncesi, MHP Konya Milletvekili ve Genel başkan yardımcısı Mustafa Kalaycı basın toplantısı yaptı.
Basın toplantısından sonra istişare toplantısı basına kapalı olarak devam etti.
Konya ve Türkiye gündemini ilgilendiren önemli konularda açıklamalar yapan Kalaycı basın toplantısında şu ifadelere yer verdi;
   “Muhterem Dava Arkadaşlarım; Basınımızın Saygıdeğer Mensupları;Kıymetli Hemşehrilerim;
MHP Konya İl Başkanlığımız tarafından düzenlenen İlçe Başkanları İstişare Toplantımız için biraya gelmiş bulunuyoruz. Hepinize hoş geldiniz diyor, hürmetle selamlıyorum.
Gara’da şehit olan evlatlarımıza Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, ailelerine ve milletimize sabır ve başsağlığı, halen tedavisi süren kardeşlerimize şifalar diliyorum. PKK terör örgütünü ve yanında yöresinde saf tutanları lanetliyorum.
  Terörle mücadele kararlı bir şekilde devam ettirilmektedir. Kahraman güvenlik güçlerimiz destan yazmaktadır. Pençe, Kıran, Kapan, Yıldırım ve Eren Operasyonları ile girilemez denilen yerlere girilmiştir. Suriye’nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoru girişimi, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı Harekâtlarıyla bertaraf edilmiştir.
Türkiye, Irak’ın Kuzeyine yaptığı Gara Harekatı’yla bir kez daha imkân ve kabiliyetini bütün dünyaya göstermiştir. Dileğimiz, Kandil’e bir şafak vakti Türk’ün şanlı bayrağının dikilmesi, terör elebaşlarının mağaralarına gömülmesidir. İnşallah, o günler de yakındır.
Türkiye, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle yönetildiği 2,5 yılı aşan süre zarfında birçok alanda tarihi adımlar atmış, başarılar elde etmiştir.
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerif’in ibadete açılması yakın tarihimizin en önemli gelişmesidir. Hamdolsun, 86 yıl sonra zincirler kırılmış, Ayasofya Müslüman gönüllerle buluşturulmuştur. 46 yıl kapalı kalan Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından açılmıştır.
Azerbaycan, 28 yıl sonra, Ermenistan’ın işgali altında bulunan öz topraklarını Türkiye’nin de açık desteğiyle işgalden kurtarmıştır. Ne mutlu bize ki, Nahçıvan’dan Azerbaycan’a açılacak koridor sayesinde Türk dünyasının, Turan yolunun karadan kapısı açılmaktadır.
Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirmiştir. Keşfedilen 405 milyar metreküp doğal gaz rezervi, ekonomik güvenliğimizi sağlam esaslara bağlarken stratejik gücümüze güç katacak, vatandaşlarımızın refahına da yansıyacaktır.
Türkiye, tehditlere aldırmadan, mavi vatanında da egemenlik haklarını ve millî çıkarlarını korumak için etkin bir politika yürütmektedir.
Bölgesel ve küresel ölçekte her alanda uluslararası hukuka uygun, meşru ve millî politikalarla bekamıza, güvenliğimize, egemenlik haklarımıza ve tarihî mirasımıza sahip çıkılmaktadır.
Türkiye çok yönlü ve insani dış politika anlayışı ile bölgesel gelişmelerin belirleyicisi, küresel düzeyde etkili bir aktör durumuna gelmiştir.
Türkiye, bu dönemde dünya çapında devasa projelere de imza atmış, kısa zamanda yapılan havalimanları, şehir hastaneleri, acil durum hastaneleri, otoyollar, köprüler, tüneller, bölünmüş yollar, barajlar gibi yatırımları gerçekleştirmiştir.
Milli teknoloji hamlesinin çıktıları alınmakta olup, başta savunma sanayi olmak üzere imalat sanayi, otomotiv, makine, enerji, yazılım, ilaç ve tıbbi malzeme gibi birçok alanda yerli ve milli üretim artmaktadır.
 Millî helikopter motorumuz, İHA’lar, SİHA’lar, gemiler, zırhlı araçlar ve silahlar gururumuz olmuştur. Türkiye’nin otomobilini üretecek fabrikanın temelleri atılmış, TOGG milletimizin beğenisini kazanmıştır. Yerli yoğun bakım solunum cihazımız kısa süre içinde üretilmiş, ihraç edilmektedir. Teknoparklarda genç girişimcilerimiz dünya çapında başarılar elde etmektedir.
Türkiye artık uzayı hedeflemiş, 2023’de Ay’a ayak basmak için kolları sıvamıştır.
Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, Türkiye’nin aradığı ve ihtiyaç duyduğu tarihî bir yönetim reformu olarak devrededir. Yeni sistemin kökleşmesi için gereken ve planlanan reformların birbirine eklemlenerek gerçekleştirilmesi Türkiye’nin hızına hız katacaktır.
Değerli Arkadaşlarım;
    Tüm dünyada, insanlığın sağlığını ve varlığını direkt hedef alan çok tehlikeli bir salgın ağır bir mesele olarak gündemdeki sıcaklığını sürdürmektedir.
Türkiye, salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan her girişimi Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin de sağladığı imkânlarla, akıl, sabır ve soğukkanlılıkla tereddütsüz ifa etmiş, salgın sürecini dünyanın gıpta edeceği bir şekilde yönetmiştir.
Ülkemizin bu salgınla mücadelede etkinliği, güçlü sağlık altyapısı, ücretsiz test ve tedavi hizmetleri AB İlerleme Raporuna yansımış, Dünya Sağlık Örgütü yetkililerince ve dünya çapında gazete ve televizyon kanallarınca örnek gösterilmiştir.
Aynı şekilde, aşı çalışmaları da hızla ve başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir.
Kovid 19 salgını tüm dünyada ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Türkiye, salgının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla bir dizi tedbiri süratle uygulamaya koymuştur. Böylelikle, salgının yıkıcı etkisi birçok ülkeye nazaran Türkiye’de daha az düzeydedir.
Nitekim,2020 yılında küresel ekonomide ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinde salgın nedeniyle yüksek oranda daralma yaşanırken, Türkiye ekonomisi bunlardan pozitif olarak ayrışmaktadır. Başta sanayi üretimi olmak üzere bugüne kadar açıklanan ekonomik veriler Türkiye ekonomisinin 2020 yılında yaklaşık % 2 civarında büyüdüğüne işaret etmektedir.
Ancak, salgın bazı sektörlere darbe vurmuş, istihdam daralmış, faiz ve fiyatlarda artış yaşanmıştır. Ülkemizin 2020 yılı turizm geliri % 65,1 oranında 22,5 milyar dolar azalmıştır.
İstihdamdaki daralmanın hizmetler sektöründe, turizm sektöründe, özellikle de konaklama ve yiyecek hizmetleri alt sektöründe ve tarım sektöründe olduğu görülmektedir.
Salgın nedeniyle zor duruma düşen esnafımıza gelir desteği, kira desteği, ciro desteği verilmesi, vergi, SGK primi ve kredi borçlarının ertelenmesi gibi uygulamaların yanısıra ek tedbirlerin alınmaya devam edileceğine inanıyoruz. Esnafa verilecek destek piyasaya olumlu yansıyacak, hem esnafa hem de ekonomiye katkı sağlayacaktır.
Küçük esnafı korumak amacıyla zincir marketlerle ilgili düzenlemeye gidilmesi konusundaki çalışmayı önemli görüyoruz. Esasen, AVM ve zincir marketlerin şehir merkezinde şube açmaları, adil rekabet şartlarını bozmayacak şekilde kurallara bağlanmalıdır.
 Tarım ve hayvancılığın ekonomiler için ne kadar önemli olduğunu Kovid 19 salgını bir kez daha göstermiştir. Ülkemiz, bu dönemde tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması ve gıda arz güvenliğinin korunması amacıyla bazı tedbirleri uygulamaya koymuştur.
Bu süreçte başta gübre, yem, elektrik gibi tarımsal girdilerin fiyatları yüksek oranda artmıştır. Çiftçilerimizin mazot, gübre, ilaç, yem gibi girdileri uygun fiyatla alabilmesi sağlanmalıdır. Tarımda kullanılan elektrik için daha düşük tarife belirlenmelidir.
Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk faaliyetlerine fırsat verilmemesi için yürütülen denetim çalışmaları daha kapsamlı ve etkin bir şekilde sürdürülmelidir.
 Ayrıca, çiftçinin Ziraat Bankası ve Tarım Krediye olan kredi borçlarının uygun şartlarda uzun vadeli yapılandırılması ve icraların durdurulması için bir düzenlemeye gidilmesini gerekli görüyoruz.
İnanıyoruz ki, Hükümetimiz salgının olumsuz etkilerini gidermeye yönelik, bugüne kadar olduğu gibi gerekli tedbirleri almaya devam edecektir.
 Kıymetli Hemşehrilerim;
Kovid salgını nedeniyle yaşanan zorlu sürece rağmen, Konya ekonomisi sanayi ve ihracat alanında olumlu bir performans göstermiştir. Konya ihracatta tarihi rekor kırmıştır. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin 2020 yılı toplam ihracatında %6,3 oranında azalma görülürken, Konya’nın ihracatı %8,7 oranında artarak 2 milyar 163 milyon 838 bin dolara yükselmiştir. TİM verilerine göre 2021 Ocak ayında Konya’nın ihracatı %19,2 oranında artmıştır.
Konya bir savunma sanayi üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Konya’nın savunma ve havacılık sanayi ihracatı 2020 yılında %170,9 oranında artarak 153,4 milyon dolara ulaşmış ve Konya bu alanda en fazla ihracat yapan iller arasında 4. sıraya yükselmiştir. TİM verilerine göre 2021 Ocak ayında da %503,6 oranında artış bulunmakta olup, Konya’nın savunma ve havacılık ihracatı, tüm ihracat kalemleri arasında, 3. sıraya gelmiş durumdadır.
Konya’nın teknoloji üssü olması yönünde önemli adımlar atılmıştır. 7 Ocak 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı kararıyla ilan edilen Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi savunma, havacılık ve uzay alanında hizmet verecek olup, robot teknolojisinden nano teknolojiye, yapay zekadan uzay araçlarına kadar ileri teknolojili çalışmalar yürütülecektir.
Konya Teknoloji Endüstri Bölgesinde yapılan ASELSAN Konya Silah Sistemleri Tesisi 2020 Aralık ayında üretime geçmiştir. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş., HAVELSAN gibi güzide kuruluşlarımızın da bölgeye yatırım yapması için gerekli potansiyel bulunmakta olup, Konya olarak bu konuda her türlü çabayı ortaya koymamız gerekmektedir.
Ayrıca, Beyşehir Üzümlü ve Huğlu’da yüzyılı aşan mazisi bulunan ve son dönemde büyük atılım gösteren av tüfeği ve silah sanayisi, savunma sanayisine entegre edilmelidir.
Konya yenilenebilir enerji üssü olma yolunda büyük bir atılım içerisindedir. Yerli üretim güneş panellerinin kurulduğu Karapınar GES uzaydan görülebilecek olup, 2 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacaktır.
Konya’nın lojistik üssü olması için önemli bir yatırım olan Kayacık Lojistik Merkezi 2020 Ekim ayında hizmete açılmıştır.
Konyalı sanayici ve ihracatçımızın limanlara uygun maliyetle ve hızla ulaşımını sağlayacak olan Konya-Karaman-Mersin demiryolu projesi için 2021 yılı yatırım programında 750 milyon lira ödenek ayrılmıştır. Projenin hızla tamamlanmasını bekliyor ve takip ediyoruz
 Yatırım teşvik sisteminde, 2021 yılında ilçe bazlı teşvik sistemine geçilmesi kapsamında il ve ilçelerin dağılımı yapılmıştır. Buna göre belirlenmiş ilçelerde yapılan yatırımlar bir alt bölge, OSB’lerinde yapılan yatırımlar ise iki alt bölge teşvikinden faydalanabilecektir.
Konya’nın 31 ilçesinden 19’u bu kapsamda yer almıştır. Akören ilçemizin yeni sistemden yararlanamamasının hiçbir izahı yoktur. Ayrıca, OSB’ye sahip gelişme potansiyeli yüksek olan büyük ilçelerimizin bu durumu mutlaka dikkate alınmalıdır. İlçe bazlı yeni teşvik sistemi önemli olmakla birlikte, ilçeler arasındaki eşitsizlik ve çelişkiler giderilmelidir.
Son yıllarda sulama yatırımlarında önemli gerçekleşme sağlanmış ve Konya’nın 100 yıllık rüyası mavi tünel yatırımı bitme aşamasına gelmiştir. 2021 yılı yatırım programında Çumra 3. Merhale depolama ve sulama projesi için 131 milyon 316 bin lira, ayrıca İvriz Sağ ve Sol Sahil sulama projesi için 140 milyon lira ödenek tahsis edilmiştir.
Konya ovasının temel sorunu sudur. Sıklıkla oluşan obruklar alarm vermektedir. Mavi Tünel muhteşem proje ama Konya Ovası’nın su ihtiyacını karşılamak için yeni projeler lazımdır. Kızılırmak Hirfanlı Barajından, Konya Kapalı Havzasına su aktarılması projesinin planlama mühendislik hizmetleri işi sözleşmesi 2020 Aralık ayında imzalanmıştır.
Konya Ovası’na dış havzalardan su getirecek yeni projeler hızla uygulamaya konulmalıdır. Yine, DSİ tarafından yapılması hedeflenen yer altı barajları çok önemlidir, bu çerçevede Konya’da uygun yerlere hızla yer altı barajları yapılmalıdır. Ayrıca, çiftçimizin yönlendirmek için az su isteyen ürünlere daha fazla destek verilmelidir.
Mevlana Şehri Konya; inanç turizminin ülkemizdeki merkezlerinden birisi olup tarihi ve kültürel değerlerin yanında termal, göl ve doğa turizmi potansiyeline sahip olan bir ildir. Beyşehir Gölü’nün temizlenmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi protokol imzalamış olup, İnşallah 2021 yılında tamamen temizlenmiş olacaktır.
İslam İşbirliği Teşkilatı’nın büyük organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları’nın beşincisi 10-19 Eylül 2021 tarihlerinde Konya’da düzenlenecektir. Bu organizasyon Konya’nın tanıtımının yanısıra Konya ekonomisine ve esnafımıza önemli katkı sunacaktır.
Konya’nın şehir içi ulaşım sorunlarının çözümü ve çağdaş ulaşım sistemine kavuşması için metro, banliyö ve çevre yolu projeleri büyük önem arz etmektedir.
 Konya’nın en büyük yatırım projesi olan Konya metrosu için 2021 yılı yatırım programında rekor düzeyde, 1 milyar 369 milyon 800 bin lira ödenek tahsis edilmiştir. Sanayi siteleri ve organize sanayi bölgelerimize kesintisiz ve konforlu bir taşımayı sağlayacak olan Konyaray projesi kapsamında 7 banliyö aracı alımı için 2021 yatırım programında 125 milyon 247 bin lira ödenek tahsis edilmiştir.
Konya Çevre Yolu’nun 22 km’lik kısmı 2020 Ekim ayında hizmete açılmış olup, devam eden ikinci kısmı için 2021 yatırım programında 12 milyon 328 bin lira ödenek tahsis edilmiştir. Konya YHT Garı tamamlanma aşamasında olup, kısa sürede açılması beklenmektedir.
  Konya Şehir Hastanesi 2020 Ağustos ayında hizmete açılmıştır.
   Konya Büyükşehir Belediyemiz de Konya’nın marka değerini artıracak olan önemli projeleri uygulamaya koymaktadır. Eski stadyumun olduğu yere yapılacak olan millet bahçesi projesi, Mevlana Çarşısı, Altın Çarşı dönüşüm ve Alaaddin cephe iyileştirme projeleri, önceki gün temelini attığımız Konya Yeni Sanayi Sitesinin yapımıyla birlikte Eski Sanayi ve Karatay Sanayisinin buraya taşınması ve mevcut yerlerinde yapılacak kentsel dönüşüm projesi, sosyal konut projeleri yakından takip ettiğimiz ve desteklediğimiz projelerdir.
Sözlerime son vermeden önce, Konya’ya ayrı bir önem ve değer veren ve önemli projelerde imzası bulunan Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımı sunuyorum. Yine yaptıkları hizmetlerle Konya’nın yüz akı olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’ya da teşekkür ediyorum.
Bu gece Regaip Kandili’ni idrak ediyoruz. Bütün hemşehrilerimin, af ve merhamet kapılarının ardına kadar açılacağına inandığımız bu kutlu gecesini tebrik ediyor, içinde bulunduğumuz Üç Ayların mübarek olmasını diliyorum. Rabbimden niyazım odur ki, Türk milletini darda bırakmasın, Türk-İslam aleminin diriliş ve yükselişini nasip ve müyesser eylesin. Allah dualarımızı kabul buyursun, İnşallah.”
     Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz