-İletişim Başkanlığı Cumhuriyet Bayramı İçin Özel Gösteri Düzenledi.

0
577

İletişim Başkanlığınca Konya’da kurulan Dijital Gösterim Merkezi’nde, Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı özel gösterimi gerçekleştiriliyor.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) 29 Ekim 1923’te ilan ettiği Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, İletişim Başkanlığınca Konya’da kurulan Dijital Gösterim Merkezi’nde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı özel gösterimi gerçekleştiriliyor. 29 Ekim 1923’te kurulan Cumhuriyet’in ilanıyla taçlanan kurtuluş mücadelesi, millet iradesinin nelere kadir olduğunu ve hiçbir zaman teslim alınamayacağını bütün dünyaya göstererek tarihteki eşsiz yerini bir kez daha gözler önüne seriyor.
Dijital Gösterim Merkezi’ni ziyaret eden vatandaşlar, ilk olarak 360 derece Immersive alandaki ekranda üç boyutlu olarak, bağımsızlığımızın kazanılmasında verilen mücadele ve sonrasında her alanda yükselen yeni Türkiye sunumunun yanı sıra Maping Show alanında, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını da içine alan İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşuna dair dijital gösterim şovunu deneyimliyor.
“Geldikleri Gibi Giderler”
Tarihler 13 Kasım 1918’i gösterdiğinde, itilaf devletleri donanması Haydarpaşa önlerine demir atarak, Mondros Ateşkes Antlaşması sonunda vatanı işgale başladılar. İlk hedeflerinden biri de devletin kalbi ve başkenti İstanbul’du. Hesaplarına göre İstanbul düşerse Osmanlıdan geriye bir şey kalmayacak ve kendi aralarında yaptıkları bölüşüm planları çerçevesinde bütün vatanı pay edeceklerdi. Unuttukları şey bu aziz milletin ne yapıp edip küllerinden yeniden dirilip Anadolu, Trakya ve canlarından aziz Peygamber müjdesi İstanbul’u namahrem ellere terk etmeyeceğini hesaba katmadılar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Haydarpaşa’ya demirlemiş düşman donanmasına bakarak gözyaşı döken yaverine “Geldikleri Gibi Giderler” diyerek, gelmesi uzun sürmeyecek özgürlüğü işaret etmişti. Tarihler 4 Ekim 1923’ü gösterdiğinde itilaf devletlerinin son birliği Dolmabahçe önünde ay yıldızlı bayrağı selamlayarak İstanbul’dan ayrıldı. Hologram gösterim alanında, bir yandan İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun öyküsü projeksiyon ekranına yansıtılırken diğer yandan hologram şovu seyirci ile buluşuyor.
“Türkiye Bizim Sevdamızdır”
Dijital Gösterim Merkezi’nin bilgi ekranı bölümünde ise ziyaretçiler, “Türkiye Bizim Sevdamızdır” mottosuyla, Türkiye’nin 2023 hedefleri 2053 ve 2071 vizyonu çerçevesinde geleceğin büyük ve güçlü Türkiye’si için gerçekleştirilen mega yatırımları tanıma fırsatını buluyor. Türkiye’yi çağdaş uygarlıklar seviyesinin ötesine taşıyacak, ulaştırma, enerji, milli, güçlü ve yerli savunma sanayi ve teknolojisinin yanı sıra, sağlık, eğitim, tarım, şehircilik, yüksek katma değerli üretim ve daha nice alanda yapılan yatırımlarla 100 yıl sonrasının Türkiye’si şimdiden kuruluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz