-Koronavirüs ile İlgili Toplantıda Alınan Kararlar

0
943

Çin’in Hubey Eyaletine bağlı Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı İlimizdeki mevcut tedbirleri ve ilave alınacak tedbirleri gözden geçirmek üzere 13 Mart 2020 Cuma günü saat 09.00’da Valiliğimiz Toplantı salonunda ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda alınan kararlar;
1- Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Yeni Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural” isimli afiş, okullar, hastaneler, yurtlar, otobüsler, alışveriş merkezleri, camiler, havalimanı, müzeler ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının giriş ve çıkışlarına asılacak, ayrıca belediyelerimiz tarafından şehir ilan panoları, billboardlara asılması sağlanacak, kamu ve kuruluşlarının web sitelerinde duyurulacak ve ekte yer alan “Yeni Koronavirüs Riskine Karşı 14 Kural” isimli afiş kamu kurum ve kuruluşlarınca personeline dağıtımı yapılacaktır.
2- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında (okullar, camiler, sağlık birimleri, yurtlar vs.) ivedi bir şekilde dezenfekte işlemleri tamamlanacak ve düzenli olarak bu işlemlerin tekrarlanacaktır.
3- Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının girişlerine mümkünse sensörlü dezenfekte makinalarının konulması sağlanacaktır.
4- Dezenfekte işlemlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen ürün ve özellikleri aşağıda tabloda belirtilmiştir.
5- Kapalı alanlarda yapılan tüm etkinlik ve faaliyetler zorunlu olmadıkça yapılmayacak, ya ileri bir tarihe ertelenecek ya da açık alanda yapılması tavsiye edilecektir.
6- Havalimanında gelen yolcular termal kamera ile kontrol edilmeye devam edilecek, maske dağıtımı sağlanacak, yurtdışından gelen tüm yolculara uygulanan form doldurulmaya devam edilecek ve şüpheli görülen şahıslar ivedi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilecektir.
7- Yüksek Hızlı Trenlerin dezenfekte işlemleri geceleri yapılacak ve periyodik olarak bu işlem tekrarlanacaktır.
8- İlimizde bulunan 2009 okuldan 590 tanesinin dezenfekte işlemleri tamamlanmış olup, kalan okulların tamamının dezenfekte işlemi en kısa sürede bitirilecektir.
9- Ticaret İl Müdürlüğümüz tarafından maske, eldiven, dezenfektan sıvı vb. malzemelerde meydana gelen fahiş fiyat artışları ile ilgili 5 ekip, 30 personelle denetlemeler devam etmekte olup, gerekli görülmesi durumunda ilave ekipler oluşturularak denetimlere kararlılıkla devam edilecek ve fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilen firmalar Ticaret Bakanlığına bildirilmek suretiyle gerekli cezai işlemler uygulanacak, gıda malzemeleri ile ilgili fırsatçılığa meydan verilmeyerek yakinen takip edilecektir.
10- Yurt içinden ve yurt dışından günlük beş bin kişinin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi
12 Mart 2020 Perşembe günü saat 17.30’da dezenfekte edilmiş olup, dezenfekte işlemi periyodik şekilde tekrarlanacak, mümkünse termal kamera temin edilerek girişler tek yerden sağlanacaktır.
11- İlimizde bulunan kütüphanelerin dezenfekte işlemleri ivedilikle yapılacak, Kültür Bakanlığı ile irtibata geçilerek gerekli görülmesi halinde kütüphaneler tedbir amaçlı kapatılacaktır.
12- İlimiz Selçuklu, Ereğli ve Seydişehir İlçelerinde Kimya Bölümü bulunan üç okuldan gerekli görülmesi halinde dezenfektan solüsyon temini sağlanacaktır.
13- Büyükşehir Belediyemiz tarafından okullarda 500.000 adet ilave bireysel kullanıma uygun ambalajlı sabun dağıtımı yapılacak, sabunların sadece öğrencinin kendisinin kullanımı ile ilgili gerekli bilgilendirme okul yönetimi tarafından yapılacaktır.
14- Kaçak yollara Ülkemize giren düzensiz göçmenler 14 gün süreyle gözlem altında bulundurulacaktır.
15- Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Yazır Yerleşkesinde 11 tane basınçlı karantina ve tedavi odası hazır bulunmakta olup, koronavirüs şüphelisi kişilerin tedavileri öncellikle burada sağlanacaktır.
16- Umre’den gelen vatandaşlarımız ve yurt dışından gelen tır şoförlerinin hastanelerde gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra, 14 gün süreyle evlerinden çıkmamaları yönünde tavsiyede bulunularak, takipleri telefonla yapılmaya devam edilecektir.
17- Koronavirüs ile ilgili gerekli dokümanlar Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün web sitesinden temin edilecektir.
18- Hasta ziyaretine gelen vatandaşlara, hasta sağlığı açısından ziyaretçilerin azaltılması tavsiye edilecektir.
19- Öğrenci yurtlarında dezenfekte işlemleri gecikmesizin yapılacak olup, yurt dışından gelen öğrenciler ilk önce hastaneye yönlendirilerek gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra 14 günlük süreyi yurt yönetimi tarafından belirlenen özel odalarda geçirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz