-Semih Yalçın, Açıkladı

0
1170

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın, “Yunanistan sınırındaki mültecilere yapılacak yardımlar” hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.
Yalçın; Suriye’de Türk Askerlerine yapılan saldırılar sonrası, Türkiye’nin, mültecilerin Avrupa’ya geçişlerini durdurmama kararı alması ardından, mültecilere Yunan güvenlik güçleri tarafından yapılan sert uygulamalar nedeniyle MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli’nin mültecilere yardım edilmesi talimatı verdiğini açıkladı.
Semih Yalçın, MHP Genel Merkezi Basın birimi aracılığı ile yapılan açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Bilindiği gibi İdlib’de ateşkes ve güvenliğin sağlanması için Astana ile Soçi mutabakatları doğrultusunda görev yapan askerî birliklerimize 27 Şubat akşamı Suriye rejim güçlerince düzenlenen ve 36 şehit, çok sayıda yaralı verdiğimiz alçak saldırı sonrasında Türkiye, mültecilerin Avrupa’ya geçişlerini durdurmama kararı aldığını açıklamıştır.
Mülteci geçişlerinin engellenmemesi kararı MHP tarafından yerinde ve isabetli bulunarak desteklenmektedir.
Çünkü sadece Türkiye’yi ve bölge ülkelerini değil; bütün Avrupa’nın, hatta dünyanın güvenlik ve huzurunu yakından ilgilendiren mülteci sorununun çözümü konusunda AB nezdinde verilen sözler tutulmamış, kayıtsız kalınmıştır.
Avrupa Birliği ülkelerinin 10 yıldır süren mülteci dramı karşısındaki vurdumduymazlıkları, artık tahammül ve hoşgörü sınırlarını aşmıştır.
AB ülkeleri bu hususta hâlâ duyarsız ve çıkarcı bir politika takip etmekte, kıtaya yönelen mülteci akınının doğuracağı sonuçları hesap edemeyen Birlik üyeleri, sorumsuz davranış ve tutumlarını sürdürmektedir.
Özellikle kapı komşumuz Yunanistan, dünya kamuoyunun gözleri önünde insanlık dışı davranışlarla mültecilere eziyet ve zulmetmektedir.
Bugün masum mültecilerden biri, Yunan güvenlik güçlerince sınırı geçmeye çalıştığı bahanesiyle sırtından vurularak öldürülmüştür.
Mülteci krizi, ciddiye alınması ve bir an önce çözüm bulunması kaçınılmaz bir sorun olarak Avrupa’nın önünde durmaktadır.
Sınıra yığılan ve AB üyesi ülkelerin umursamazlığı yüzünden kötü muamele gören sığınmacılar, ara bölgede zor şartlar altında hayat mücadelesi vermektedir.
Özellikle 0-10 yaş grubu mülteci çocuklarının içler acısı durumunu göz önüne alan MHP, Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda bir çalışma başlatmış; onların çocuk botu, elbise, çadır, battaniye gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için Edirne MHP İl Başkanlığı ve Edirne Ülkü Ocakları Başkanlığı görevlendirilmiştir.
Bu suretle sığınmacıların çocukları için bir geçici “Göçmen Kreşi” kurulacaktır.
Edirne İl Başkanlığımız ile Edirne Ülkü Ocaklarının görevlileri, ihtiyaç sahibi mültecilere bulundukları ara bölgede hizmet verecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz