Hollanda Türk Federasyon Genel Başkanı Murat Gedik’den Açıklamalar

0
3558

Hollanda Türk Federasyonu genel başkanı Murat Gedik, Konyalı gazeteci Bedrettin Yalçın’a federasyonu hakkında bilgi verdi ve açıklamalarda bulundu.
Türk Federasyonu ve bu federasyon dışındaki vakıfların amaçları hakkında bilgi veren Başkan Gedik, 45 yıldır faaliyette olduklarını söyledi.
Türk federasyonu tarihinin, ülkeye ilk gelen vatandaşlarla var olduğunu belirten Hollanda Türk Federasyonu Genel Başkanı Murat Gedik, “1974’ lerde Hollanda Türk Federasyonu olarak değilse de farklı isimlerde kurulduk. Ülkücü işçiler derneği gibi, Ülkücü İsçiler Birliği gibi. O zaman ki kuruluş amacı daha çok siyasi amacıdır. Türkiye’de ki kargaşada var olan Türkiye’nin bölünmemesi ve birliği için mücadele eden ülkücü dünya görüsünü ve Merhum Başbuğumuz Alpaslan Türkeş’ in direktif ve talimatları ile temelleri o zaman atılmıştır. Mevcut yapısını 1992 de almıştır. Ondan önce 1 2 defa Federasyon girişimlerinde bulunulmuştur” dedi
Türk Federasyonu dışında “Hilal Vakfı”nın da bulunduğunu belirten Başkan Gedik, Irak ve Suriye Türkmenlerine yönelik yardım faaliyetlerinin olduğunu ifade ederek; “Dünya var olduğu müddetçe ecdadımızın da buyurmuş olduğu gibi Gökyüzü çökmedikçe, altta ki yağız yer delinmediği müddetçe buralarda Türk varlığını yaşatmak amacımızdır. Burada elbette Dil’ in çok büyük etkisi var. Türk gençliğinin Türk diline hâkim olması için hemen hemen bütün teşkilatlarımızda Türkçe dil dersleri verilmektedir. Bazılarında yüksek seviyede katilim var ve profesyonel öğretmenler tarafından verilmektedir. Bu derslerin yani sıra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri verilmektedir” diye konuştu.
Hollanda’da yasayan Türklerin sorunlarını da dile getiren Başkan Gedik, “450 binin üzerinde Türk kökenli vatandaşımız yasamaktadır. Bireysel olarak elbette herkesin kendine göre sorunları dertleri vardır. Sosyal ve Ekonomik sorunlar her zaman her yerde vardır. Bunların başlıcası yozlaşma, Türk kültüründen uzak kalma, diğer taraftan halen belli olmamada Irkçılığın ve tarafgirliğin yaşatılması gibi konularla mücadelemiz vardır. Bunun yanı sıra Türk toplumunda halen vasıfsız bir kesim var, zaman zaman iş bulmakta zorlanıyorlar, is bulmalarda ağır ve düşük ücretli isler gibi belli başlı sorunlar vardır” dedi.
Yaptığı açıklamada Türkiye’ye mesaj gönderen Hollanda Türk Federasyonu genel Başkanı Murat Gedik, “Simdi bir kere Türkiye bizim elimiz, ayağımız, kulağımız, vatanımız ve büyük sevdamızdır. Cenab-i ALLAH ülkemizin ayağına taş değdirtmesin inşallah. Biz Avrupa Türklüğü olarak, gurbetçi olarak gelenlerin evlatlarıyız, artık gurbetçilik kalktı. Biz Türk Federasyonu olarak Avrupa Türklüğü diye hitap ediyoruz. Yeryüzünde nerede bir Türk varsa nasıl onlar coğrafi isimleri ile isimlendirildiyse mesela Doğu Türkistan Türklüğü, Kafkas Türklüğü, Bati Trakya Türkleri gibi bizde Avrupa Türklüğü diye isimlendiriyoruz. Diğer soydaşlarımız gibi elbette bizde güçlü bir Türkiye’nin sağlam zemin üzerinden hareket eden bir Türkiye’nin var olması için bizde elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Gerekirse Avrupa Türkü heba edilebilir ama Türk Devleti heba edilemez. Bakin örneğin Suriye ve Irak Türkmenlerine tek hedefleri Türkiye’ ye gelmek ve güvendikleri tek yer Türkiye’ dir. Dileğimiz o dur ki Türkiye’nin bir an önce fabrika ayarlarına donup yani Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ un kurmuş olduğu fikri bazdaki o Devlet anlayışını kavramasıdır. 15 Temmuzdan sonra bu doğrultuda gittiğini görmekteyiz. Buradan Türkiye’ ye selamlarımızı iletiyorum. Cenab-i ALLAH Türk Devletinin ve Türk Milletinin yar ve yardımcısı olsun. Devletimize zeval vermesin. Dualarımız ve dileklerimiz Devletimiz, milletimiz ve Ülkemiz içindir. Kucak dolusu selam ve sevgilerimizi yolluyorum” ifadelerine yer verdi.
MURAT GEDİK KİMDİR?
Aslen Kaman/Kırşehir’li olan Murat Gedik 1973 Nijmegen/Hollanda doğumlu. Türkiye’ de ise Ankara’da ikamet etmektedir. Evli ve 4 çocuk babası olan Gedik, iktisat İsletme mezunu. Özel bir şirkette Mali Müşavir olarak çalışmakta. 16 yaşından beri teşkilatların içinde bulunan Başkan Gedik, Hollanda Türk Federasyonuna bağlı Nijmegen Türk Kültür Merkezcin kurucularından ve başkanlarındandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz