Türkmen Kardeşlerimizden Referandum Açıklaması

7 Ağustos 2017

Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı Dr. Aydın Beyatlı, 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumu ve bu referandumu Türkmen bölgelerine de genişletilmesini kınadıklarını ve bir katman tarafından Türkmen halkının geleceğini ipotek altına alacak dayatmaları reddettiklerini, açıkladı. Türkmeneli Dernekler Federasyon adına açıklama yapan Beyatlı; “Bu kapsamda Federasyonumuz Irak’ın birlik ve beraberliğinden yana olduğunu ve Irak halkının birlikteliğini yaralayacak olan uğraşları kınayarak akl-i selimin ve mantığın hâkim olarak Irak’ta barış, güven ve diyalogun hüküm sürmesini arzulamaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Türkiye’de Türkmeneli Dernekler Federasyonu Başkanı,Dr. Aydın Beyatlı yayınladığı basın metninde şu ifadelere yer verdi;
“Türkiye’de faaliyet gören Türkmeneli Dernekler Federasyonu olarak Irak’ın üçüncü asil katmanı olan Türkmenleri temsil eden Yüksek Türkmen Koordinasyon heyetinin çalışmalarını desteklediğimizi ve Irak Türkmenlerini temsil eden Geniş Türkmen Kurultayının karar ve tavsiyelerinin gerçekleştirilmesi için var gücümüzle çalışacağımızı ifade ederiz.  Türkmeneli Dernekler Federasyonu 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumu ve bu referandumu Türkmen bölgelerine de genişletilmesini kınamakta ve bir katman tarafından Türkmen halkının geleceğini ipotek altına alacak dayatmaları reddetmektedir.
Bu kapsamda Federasyonumuz Irak’ın birlik ve beraberliğinden yana olduğunu ve Irak halkının birlikteliğini yaralayacak olan uğraşları kınayarak akl-i selimin ve mantığın hakim olarak Irak’ta barış, güven ve diyalogun hüküm sürmesini arzulamaktadır.”

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık