Kalaycı’nın Sorularına Bakan Yazılı Cevap Verdi.

13 Aralık 2017

MHP Genel Sekreter Yardımcısı ve Konya Milletvekili  Mustafa Kalaycı, Plan ve Bütçe Komisyonunda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bütçe Görüşmeleri esnasında “Konya’nın ulaşım sorunları ve yatırımları” ile ilgili sorduğu sorulara gelen cevabı basın aracılığı ile paylaştı. Mustafa kalaycının paylaştığı bakanlıktan verilen cevapta şu ifadelere yer verildi.

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Bakanlığımız ile bağlı kuruluşları Karayolları Genel Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün yanı sıra, ilişkili kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, 2018 Mali Yılı Bütçe Tasarılarının Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmesi sırasında, ekli listede adı, soyadı ve seçim çevresi belirtilen Sayın Milletvekilleri tarafından yöneltilen, ancak zaman sınırlaması nedeniyle sözlü olarak cevap verilmesi mümkün olamayan soruların cevapları ekte sunulmuştur.
Bilgilerinize arz ederim.
Sayın Mustafa KALAYCI (Konya Milletvekili)
SORU 1) Konya çevre yolu, Konya metrosu ve araç muayene istasyonuyla ilgili bilgi verir misiniz?
CEVAP 1)
Konya Çevre Yolu; 122 km uzunluğundaki Konya Çevre Yolunun 71 km’lik kesimi Yatırım Programında bulunmaktadır. Yolun Yatırım Programına alınan ve ihale edilen Karaman-Ereğli aksı arası 22 km’nin 19 km’si Bitümlü Sıcak Karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlanmıştır.
Karaman-Ankara aksı arası 59 km’lik kısmın ihalesi yapılmış olup yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Yatırım programında bulunmayan 51 km’lik kesimin proje çalışmalarının 2018 yılında bitirilmesi planlanmaktadır.
Araç Muayene İstasyonu; Konya il merkezinde 1 adet, Akşehir, Beyşehir, Ilgın, Karapınar, Seydişehir, Çumra ve Ereğli ilçelerinde de l’er adet olmak üzere toplam 8 adet sabit araç muayene istasyonu bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet seyyar araç muayene istasyonu ile 1 adet gezici traktör muayene istasyonu da hizmet vermektedir. Diğer taraftan, Konya ili merkezinde ikinci araç muayene istasyonu yapımı devam etmekte olup; 2018 yılı Şubat ayı sonunda hizmete açılması planlanmaktadır.
Konya Metrosu: Konya metro projelerinin projelendirme çalışmaları tamamlanmış olup;
Birinci Etap [Necmettin Erbakan Üniversitesi-YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi HRS Hattı] yatırım programına 2.727.257.000 TL bedelle YPK Kararı ile yıl içerisinde dâhil edilmiştir. İhale hazırlıkları devam etmektedir.
İkinci Etap [Selçuk Üniversitesi Kampüs-Yeni YHT Gar-Meram Belediyesi HRS Hattı] ise 2018 yılı yatırım programına teklif edilecektir.
SORU 2) Birçok ülkeden daha büyük olan Konya’da mevcut otoyol sıfır kilometredir. 2035 vizyonu çalışmasında Konya’dan geçecek bir otoyol var mıdır?
CEVAP 2) Konya İlinden geçmesi planlanan bir otoyol çalışmamız bulunmamakla birlikte, 2003 -2017 yılları arasında 920 km bölünmüş yol yapılarak toplamda 1087 km bölünmüş yol ağına ulaşılmıştır. Kısaca 2003-2017 yılları arasında toplam bölünmüş yol uzunluğumuzda % 551 artış gerçekleşmiştir. Ülkemizde son 15 yılda yapılan bölünmüş yollar sıralamasında Konya ilimiz 1.sıradadır.
Savın Mustafa KALAYCI (Konya Milletvekili)
SORU 3) On yıl önce ilk açıklanan yerlerden biri olan ancak birçok ildeki tamamlanıp faaliyete geçtiği hâlde Konya’da daha önceki ay temeli atılan lojistik merkezi kaç liraya ihale edilmiştir? Ne kadar bir alanı kapsıyor? Neler yapılacak ve ne zaman faaliyete geçecektir?
CEVAP 3) Toplam 1 milyon m2 alana sahip, Konya Lojistik Merkezinin çalışmaları devam etmekte olup % 9 fiziki ilerleme sağlanmıştır. Tesisin 2018 sonu itibariyle işletmeye açılması planlanmaktadır. Söz konusu projenin sözleşme bedeli: 137.384.000 TL’dir.
SORU 4) Türk Hava Yollarına İran, Konya, Lefkoşe uçuşları başlatmasının önerildiği, turizmcilerimizin on bin koltuk garantisi dahi sunduğu ifade edilmektedir. Bu konuda Konya’ya bir müjde verebilecek misiniz?
CEVAP 4) Türk Hava Yolları Konya-İran hattına 2016 yaz tarifesinde uçuş gerçekleştirmek üzere izinlendirilmiş olmasına rağmen havayolu işletmesi ticari değerlendirmeleri nedeniyle uçuşlarını sonlandırmıştır. Ancak nevruz dönemlerinde Türk Hava Yolları charter sefer düzenlemektedir.
Diğer yerlere uçuşlarla ilgili havayolu işletmesinin talep etmesi halinde gerekli değerlendirme yapılacaktır.
SORU 5) Denize ikinci havalimanı yapıyoruz diyorsunuz. Çok güzel. Konya’nın sivil hava limanına kavuşturulması konusunda bir çalışmanız var mıdır?
CEVAP 5) Sivil-asker müşterek olarak kullanılan Konya hava limanının sivil tesisleri; tüm alt ve üst yapısı ile eksiksiz 24.175 m2’lik ve yıllık 3.000.000 yolcu kapasiteli modern terminale sahip bir hava limanıdır. Bu nedenle, Konya’ya ikinci bir hava limanı yapımı ihtiyacı yoktur.”

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık