Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’den ABD’ye Tepki

19 Ocak 2018

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın açıklamalarını önemli bir beyan olarak nitelendirerek, “Sınırlarını ve güvenliğini tehdit edecek hiçbir oluşuma Türkiye asla sessiz kalmayız.” dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın, “Suriye’de sınır birlikleri” planı hakkındaki haberlerle ilgili olarak, “Türkiye’ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz.” değerlendirmesini yaptığı hatırlatılarak bu konudaki görüşünün sorulması üzerine Bakan Gül, Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlama konusunda muktedir olduğunu vurguladı.

Bu konudaki bir tehdidin asla kabullenilmeyeceğine dikkati çeken  bakan Gül,

“Bu açıklama, genel itibarıyla bakıldığında, böyle bir açıklamayı yapması önemli bir beyan ama şunu görmek lazım, ‘Hiçbir şekilde böyle bir ordu yok ama oradaki sivillerle, vatandaşlarla şu olacak’ yani tersine isim konulmadan da sınırlarını ve güvenliğini tehdit edecek hiçbir oluşuma Türkiye asla sessiz kalamaz. Burada ABD’nin göndermiş olduğu binlerce tırda bölgeye getirilmiş silahların, teçhizatın iade edilmesi, toplaması lazım. Aksi takdirde Türkiye kendi güvenliğini tehdit eden ve bu tür oluşumlara, hazırlıklara karşı elbette kendi meşru müdafaasını yapacaktır. Elbette böyle bir tehdidin olmaması dileğimizdir.” Açıklması yaptı.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık