‘ABD, PYD’ye verdiği silahlardan dolayı yargılanabilir’

3 Şubat 2018

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Afrin’deki terör örgütlerine yönelik yürütülen Zeytin Dalı Harekatı, ABD’nin PYD’ye verdiği silah desteğini bir kez daha gündeme getirdi. ABD’nin, birçok ülkenin terör listesinde bulunan PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye silah desteği, kamuoyunda büyük tepki çekiyor.

ABD’nin silah desteğinin hukuki boyutunu değerlendiren uzmanlar, bu durumun gelecekte uluslararası mahkemelere taşınabileceğine işaret etti.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, ABD ve Avrupa Birliği’nin PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlatarak, PYD’nin, PKK tarafından kurulan ve yönetilen bir örgüt olduğuna dair kuşku bulunmadığını söyledi.

Prof. Dr. Sözüer, PKK ve PYD’nin yönetici kadrolarının neredeyse aynı kişilerden oluştuğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“ABD’nin, PYD yani PKK’ya desteği, niteliği, kapsamı ve süresi dikkate alındığında, DEAŞ ile mücadele gerekçesi ile izah edilemez ve meşru görülemez bir boyuttadır. Türkiye’nin somut verilere dayalı itirazlarına rağmen Amerika Birleşik Devletleri PKK/PYD’yi her açıdan destekleyip büyük bir silahlı güç haline getirmiş, halen de destek ve iş birliğini sürdüreceğini beyan etmektedir. Bu gelişmeler karşısında Amerika Birleşik Devletleri’nin ‘ben sadece DEAŞ’a yönelik kullanılsın diye silah veriyorum’ gerekçesi, inandırıcı ve hukuken geçerli değildir.”

“Soykırım suçu işleyen örgütlere silah sağlamak yasak”

Birleşmiş Milletler  önderliğinde akdedilen pek çok uluslararası antlaşmanın, terör örgütlerine ya da insanlığa karşı suç, savaş suçu ya da soykırım suçu işleyen örgütlere silah sağlanmasını yasakladığını hatırlatan Sözüer, bunlardan bazılarına ABD’nin de taraf olduğunu dolayısıyla bu antlaşma hükümlerinin ihlalinin de söz konusu olabileceğini söyledi.” Kaynak: AA

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık