10 elektrik santralinde üretim kesintisi

Spot elektrik piyasasında işlem yapan 10 elektrik santralinde üretim kesintisi oldu.

Enerji Piyasaları İşletme AŞ (EPİAŞ) verilerine göre, bugün Dengeleme Güç Piyasası’nda tekliflerin verilmeye başlandığı 14.00’e kadar, 3 bin 931 megavat kurulu güce sahip 10 elektrik santrali üretim kesintisi bildiriminde bulundu.

En büyük kesinti bin 315 megavat kapasiteli Zonguldak Eren (ZETES) Termik Santrali’nin 3-A ve 2-A ünitelerinde gerçekleşti. Santralin 3-A ünitesinde kazan besi suyu pompası arızası nedeniyle yaşanan kesinti 1 saat 55 dakika sürdü. Santralin 2-A ünitesinde ise rekabetin korunması kanunu gereği fiyatların maliyetlerin altında oluşması nedeniyle yaşanan kesinti gece yarısına kadar sürecek.

Öte yandan, dün Türkiye’de elektrik iletim sisteminden kaynaklı kısıt maliyeti toplam 480 bin 469 lira olarak kayıtlara geçti.

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Eskişehir ve Sakarya illerindeki iletim kısıtlarını telafi etmek için santrallere toplam bin 377 megavatsaatlik yük alma ve yük atma talimatı verildi.

En fazla kısıt maliyetinin gerçekleştiği il, 88 bin 175 lirayla Eskişehir oldu.

Türkiye’de elektriğin sürekli ve düzenli iletiminin sağlanamadığı durumlarda, iletim sisteminde kısıt maliyeti oluşuyor. Söz konusu kısıt maliyetleri, EPİAŞ’ın yapacağı aylık uzlaştırma işlemleri sonunda netleşecek. AA

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık